Etapa 3
Prachatice - Libín

Třetí a poslední etapa vede z renesančních Prachatic na vrchol dominanty okolní přírody, Libína.

Místo startu: Prachatice

Historické město Prachatice bylo dle dochovaných zmínek založeno již v 11. století. Proslavila jej především středověká obchodní Zlatá stezka, po které se dovážela sůl z Rakouska. Kromě zachovalého renesančního náměstí je dominantou jádra města raně gotický kostel sv. Jakuba. Ve světě sportu jsou Prachatice známé jako centrum triatlonu (koná se zde světový pohár), ale také jako východisko do nepoznaných částí Šumavy okolo řeky Blanice. Perfektní podmínky nabízí místní sportovní areál s novým bazénem, saunovým světem a špičkovým atletickým areálem.

Místo cíle: Libín (1095 m.n.m.)

Libín je nejvyšší horou šumavského podhůří. Okolí vrcholu je přírodní rezervací a díky absenci sítě stezek je zatím nepolíben masovou turistikou. Na vrcholu byla v roce 1883 otevřena kamenná rozhledna, která měří 27 metrů. Při dobré viditelnosti jsou z ní vidět i Alpy. Na severním svahu Libína leží poutní kaple sv. Filipa Nery, ke které vede i křížová cesta.

Popis etapy

Po startu z Poštovní ulice nejdříve závodníci proběhnou ulicí Zlatá stezka směrem k Hüblerově kapli. Zde překonají hlavní cestu 141 a začnou stoupat strmě k areálu bývalých lázní. Nad nimi zabočí po lázeňských promenádách pod tak zvanou „Americkou zatáčku“. Zde se napojí na červenou turistickou značku a překrásnou pěšinou začnou stoupat na vrchol Malého Libína. Po krátké rovinaté pasáži navazuje hlavní stoupání, jehož nejzajímavějším bodem je překonání kamenného moře asi 1,2km před cílem. Doběh je zvlněný, cíl poté leží v prostoru horské chaty Libín u rozhledny. Trasa bude značena modrými šipkami a fábory. 

8:00 do 10:00
Registrace účastníků (Poštovní ulice)
10:30
Start hlavního závodu na Libín (Poštovní ulice)
12:00
Poslední závodník v cíli
12:00
Dětské závody na vrcholu Libína
13:30
Přednáška horolezce Radka Jaroše (Poštovní ulice)
14:00
Vyhlášení výsledků dětí, etapy i celkového pořadí (Poštovní ulice)
14:30
Afterparty s živou hudbou